Zase pár bodů - asi mě to začíná bavit.

8. března 2011 v 17:41 | Penguin |  Literární tvorba
<- To je Zane! Nejlepší muž z Eureky a muž mého srdce! :D
Na grafiku nemám nápady (akorát, až mi teď někdy pošle na facebook Terka obrázky, z kterých bude chtít wallpaper, tak ten dostane), vůbec, zjistila jsme, že prostě nedokážu vybočit ze svého stylu. Všem na blozích se líbí hlavně přeplácanost, vyphotoshopované blištivé a trojrozměrné a další efekty, a i když toto všechno technicky zvládám, prostě se mi to nelíbí, a nedokážu nic takového tvořit déle jak půl hodiny, protože za tu dobu se mi to znelíbí. Navíc se mi moje grafika nechce zveřejňovat tady, na cakacaka, myslím si, že kdyby mi dal šanci nějaký grafický tým, tak by mi to kreativitu a chuť něco dělat trochu nastartovalo. Nuže nic... Mám pár věcí na srdci, které se mi prostě chtějí zveřejnit. Jak jsem před lyžákem psala ty body, tak mi to přišlo celkem fikané... Takže to se mnou ještě vydržte.

Za prvé. Co se týče všudypřítomně rozpatlávané krize televizí.
Všichni si můžeme kopat do ČT1, že kolaboruje s bulvárem a přitom točí hnoje, můžeme mít stokrát vzdorovitě vypnuté televize, když na Nově vysílají Tisíc a jednu noc, stejně s tím, sorry, prd uděláme. Já jsem třeba ráda, že se za konsecionářské poplatky někdy i něco slušného natočí - vemte si pana režiséra Stracha (kdo by nevěděl - je to i herec - jestli někdo neznáte Lotranda, jste sketa, teď nepočítám vás, slovenské obyvatele blogu.cz :)) - co dílo, to libový filmový skvost, a i když Duety byly přešlap, StarDance má přesně úroveň, kterou bych čekala od kvalitní a konzervativní veřejnoprávní televize. A to nemluvím o ČT4, která je u nás doma teď v době hokeje (GO EATON!) a všelijakých těch mistrovstvích puštěná celkem pořád. A uznejte, že pánové Bernatský, Svěcený anebo přímo hvězda Bosák by byli jinde, než na naší státní televizi, trochu nepatřiční.

Co se týče té Novy, donedávna bych ji vždy obhajovala před Primou. Nejen že vysílá v lepší kvalitě a všeobecně je profesionálněji dělaná, ale i její program byl, do nedávna, bohužel, lepší. Její generální ředitel své kroky obhajuje především ekonomickými důvody, ale já třeba nechápu, proč živit kanál Nova Cinema, na který se (řekla bych) většina lidí zrovna moc nedívá, už jen proto, že na svůj alma mater kanál zkrátka nemá. Grafika je někde pod úrovní Primy, většina pořadů vykopávky. Kdyby se ta mála kvalitního z Novy Cinemy (třeba Vražedná čísla, i když z nich mají například mí matfyzáčtí sourozenci hroznou srandu, protože to jsou bez ladu, skladu a logiky naházené náhodné matematické pojmy na sebe) na Novu a z té se vyhodily srajdy právě typu Tisíc a jedna noc, peněz by bylo zase dost, a jeden starý a dobrý, kvalitní kanál k tomu. Toť můj názor. (a btw, ryjte si do SuperStar jak chete, ale na finálová kola se já těším :))

Co se týče Primy (myslím teď kanálu), ta je pořád stejná, pochválit se ale na některých frontách dá - třeba kvůli Show Jana Krause (kde si to, mimochodem, zase trochu pokaňhala ČT1) a v poslední době se jí občas daří mít v "prime time" lepší nadílku, než Nova. V čem má ale plus zásadní je Prima COOL. Zmíněná Nova Cinema je velmi odkopnutý a vykastrovaný levoboček Novy, ale COOL svoji "maminku" téměř zastiňuje, až skoro vyvolává dojem, že k ní nepatří. Nejen množství seriálů, na které jsme se do jejího příchodu dívali jen na Internetu, a jedině tak se přidávali k masám po celém světě (samozřejmě, originál je originál, a někdy se ten dabing angličtině vyrovnat nemůže...), ji dělá kvalitní televizí. Je to i jednoduchá, a přesto geniální grafika ukázek (variace na C{}{}L logo a réééklááámyyy ad. - super!) (a věděli jste, že to získalo i nějakou cenu? jen si nevzpomenu jakou) a neotřelé uvaděčské moresy Honzy Dolanského (na "Dřepněte k bedně, holky, a dívejte se na vékávéčka - velmi krutý Vánoce", na "Je to žlutý a běhá to o půl sedmý na COOLu - Simpsnovi" nebo na můj nový oblíbený "Asta la vista, šu***i" prostě nic nemá!). Takhle se, Novo, dělá vedlejší kanál. Takhle se zachází s penězi od inzerentů.

Za druhé. Nemám ráda Micro$oft Office. Dovoluji si citovat mého oblíbeného doktora Coopera: "Maybe if you weren't so distracted by sick children in Africa, you could have put a little more thought in Windows Vista." Blbost tohoto operačního systému je jedna věc, že za ni nemohl pan Gates je věc druhá, že jeho péče o děti v Africe je celkem záslužná činnost, věc třetí, ale věc čtvrtá, a to, že MS byl založen při příležitosti naprogramování DOSu, což byla velmi podstatná revoluce a od té doby se tohle všechno zvrtlo, je věc nejdůležitější. DOS byl jedinečný, byl to převrat, a Bill Gates si na něm jednoznačně zasloužil vydělat to, co si vydělal. A taky, vzhledem k tomu, že je většina aplikací v těchto končinách Zeměkoule psaná pro Windows všeobecně, byli bychom tu všichni bez svých WinOS pěkně namydlení (a jo, já mám svoje sedmičky dost ráda :-))

Ale stejně je tu pár věcí, MS gentlemen, na které by vás už měl někdo trochu rázněji upozornit. Za Internet Explorer vám určitě vynadají zkušenější a inteligentnější weboví návrháři, než jsem se svými ubohými znalostmi HTML, CSS a PHP já, ale jakožto takzvaný "loser user" a student Vám musím vynadat za Office.

Excel? Ten je v pohodě. Sice nechápu, proč jste překládali některé fuknce tak stupidně do češtiny i s její "počítačově inteligentní" diakritikou, nebo jste aspoň pro nás náročné nezachovali funkčnost původních anglických názvů, které se shodují s programátorskou filosofií, ale budiž. To je chytrej kluk.

Word? Zde není problém ve valné většině případů ve Vás, majkrosoftí kluci, ale v tom, že na tomto blbostí a leností přemýšlet propleteném světě většina lidí považuje za inteligentní vyřešení mezery mezi odstavci dvojité stisknutí Enteru. Nějaké ty typografické chybičky a nefunkčnost některých takzvaných funkcí (nezní to moc logicky, nefunkční funkce, že, pánové) si my fajnškmekři s radostí strčíme za klobouk, s námi si starosti nedělejte.

FrontPage? Ten má bugů fakt dost, ale na druhou stranu, člověk, co chce slušné webové stránky, WYSIWYG editor asi stejně používat nebude. Outlook? Já nevím, na tyhle programy já nejsem, ale když někdo je, proč ne. Access a další ofisí kamarády neznám, takže ty neposuzuju.

Co ovšem opravdu nechápu, je PowerPoint. Možná jsem slepá, ale zatím jsem snad nezažila, že by něčí prezentace dokonale fungovala na jiném počítači, než je ten jeho vlastní. Nebo je Arial nějaká zvláštní mimozemská jednotka, kterou nejste schopni ovládat, že pokaždé, když někdo užije font jiného jména, ten pitomý Arial se vždycky nasáčkuje místo ubožáčků s háčky a čárky při otevření v jiném než domovském PowerPointu? Jediný přítel na boji s těmito hajzly je PDF, ale s tím se, co vím, nekamarádíte vy.

A přisadím si ještě já - mám verzi XP a toho Arialu se nemůžu zbavit ani při vytváření prezentace. Můžu stokrát mlátit myší do nápisu "Calibri" u výběru fontu, může mi stokrát většina písmenek na požadované písmo měnit, ale ten blbej Arial se svým háčků a čárek prostě nevzdá a nevzdá.

Můžete si protestovat - ve verzích 2007 a 2010 všechny zmíněné problémy nejsou. A navíc umějí "ten zázračný" formát .***x! Tak za a) nejsem zvědavá na nějaký blbý formát, který NIC NOVÉHO neumí, jen brání funkčnosti v OpenOffice, za b) nejsem zvědavá na nějaké vyšperkované na cosi si hrající GUI a za c) opravdu nevím, proč bych si kvůli vaší neschopnosti měla pořizovat Officy nové.

Omlouvám se čtenářům, kteří zase doufali v nějaký normální článek. Ale tenhle týden jsem se už s Office navztekala dost, protože dělám prezentaci do soutěže, v které bych opravdu ráda uspěla, ale protože je placená Microsoftem, jediné povolené formáty jsou .ppt a .pptx, takže obvyklá bílá záchranná vlajka Blanického vojska jednotky PDF tentokrát nepomůže. A řeknu Vám, našla jsem jinou pomoc. OpenOffice. Word si majkrosoftí nechávám, ale Impress je program, který má plné právo ukázat PowerPointu vztyčený prostředníček. Všem ho doporučuju! Uložení do .ppt formátu prezentaci posere úplně stejně jako v PP, ale aspoň se nebudete vztekat aspoň doma.
 


Komentáře

1 Sinai ^^ Sinai ^^ | Web | 11. března 2011 v 23:11 | Reagovat

V jednoduchosti je krása...ja sa snažím robiť grafiku takú akurát, ani moc preplácanú a ni poloprázdnu,.
A čo sa týka grafických tímov, skús layofor, alebo bethefree...graphic-ideas ;-)

2 Penguin Penguin | Web | 12. března 2011 v 11:27 | Reagovat

[1]: Jojo, vždycky, když jsem na layforu si říkám, jaká by to byla krása a čest vidět svůj hnusný xicht ve sloupku adminů. Ale na to jsem přece jen moc velký lůzr :-) A také mám pocit, že aktuálně nové ovečky neberou...

3 Terka Terka | 15. března 2011 v 21:41 | Reagovat

Ty obrázky už asi nechceš, co? :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama