Pohádková krize?

29. prosince 2010 v 18:28 | Penguin |  Filmy
http://img1.ct24.cz/multimedia/videos/image/207/medium/62054.jpg
zdroj obrázku: ČT24.cz
Dobře, dobře, je už po Vánocích, ale já si to neodpustím. Na pohádky se dívám každý rok, a ty staré, ty nikdy nezklamou. Trojice klasických princezen - Pyšná, Šíleně smutná a Se zlatou hvězdou - nestárne, ty jsou prostě ženiální (zrovna jako král Jelimán). A z těch novějších - Jiří Strach ftw. Anděl Páně ("Neber své jméno nadarmo!") a Tři životy (romantika, kterou miluje i takový cynik, jako já), skvělé obsazení, hlášky, hudba od maestra Boka, a co se týče páně režiséra samotného, jako herec účinkoval i v další nehynoucí klasice - Lotrandovi a Zubejdě, až na to, že to je spíše velikonoční záležitost. A ano, vyhrabat se dá hromada dalších - Tři oříšky, Třetí princ (vložím mistra Ozzáka - "Trávníček? To je jméno pro chlapa?"... Toho je! je nemá smysl kritizovat, poněvadž jak řekl pan král Dobromysl - "Toto je klasika, dcero, tomu se musí smát každý."

A i když je o Vánocích hromada jiných starostí, ty největší fláky si u nás ve famílii ujít ze zvyku nenecháváme, na ty se koukneme "online", ty se nemusejí natáčet. Ale i naše milá veřejnoprávní Česká televize má svoji tradici - každý rok uvádí na Štědrý den a Boží hod nové pohádky ze své produkce. Na tu božohodovou se většinou koukneme, ale ta Štědrovečerní nám spadá do kapra, a tak si obojí natáčíme (letos na nový vymazlený HDD rekordér, který kvůli tomu nemohl být uvězněn do papíru a svázán stužkami pod stromeček). A bývaly fajn (no, Princeznu ze Mlejna jsem nikdy neměla moc ráda, ale za to mě asi všichni udupou, jak tak znám oblibu téhle uřvanosti).

Tak se na to podíváme. Trochu v nelogickém pořadí, tak, jak jsem je viděla já - na Boží hod, když skončila pohádka o něm, pustila jsem si tu ze Štědrého dne.
oddMylně jsem se domnívala, že v té Škole princů bude hrát můj milovaný Nachtarbeitsänger Vojta Dyk, ale to jsem se ošklivě pletla, ten hrál v Kouzelné tetičce Valentýně, a tu jsem prošvihla, což je mi líto, ale podle kritik to taky byla blbost, takže si ho bez trička (košile?) pustím raději ve Třech životech anebo v taktéž perfektní pohádce pro dospělé, Ďáblově lsti (tam sice svršky má, ale za to je to hakcer, metalista a satanista - zkrátka bezva). Nicméně v Událostech tvrdili, že tam bude hrát Matouš Ruml, drahý Lexa, a to mé zklamání z Dykovy absence vyrovnalo, tudíž jsem nakonec slezla ty schody do přízemí a přidala se k rodině, která tuto novou pohádku sledovala. Marge - pardon - Lábus byl skoro hezčí než jeho takzvaně spanilá dcera Kurňajakžesetovůbecjmenovala, Matouš Ruml byl na dobráckého prince dobrý čumák, leč ta modrooranžová bejska a "brej den pane Ozzáku" mi na něm přirozeně trochu chyběla. Děj? Upřímně a nepokrytě jsem se dost nudila. Příjezd princů s velice originálními vlastnostmi podle jejich jmen (a pozor, záporák taky za moc nestál, a když v nějakém filmu zklame i záporák, je to špatné). A to, že milý ústřední pár před sebou navzájem ukrýval svou pravou identitu - to je přece klišé. Odešla jsem po té scéně, jak ta princezna šmírovala za oknem vyučování.

Ale i ta matematická olympiáda, kterou jsem v pauze řešila, mne naštvala, a tak jsem se vrátila ve chvíli, kdy princátka byla svázána ke stromu nějakými lapky. Zkrátím to ⇒ nevnímala jsem, nepochopila jsem to, nelíbilo se mi to. A to, že se z hodného prince stal panovačný král je happy end? 10%, výš nejdu.

Byla jsem taková podrážděná, a na chudáka pospávající matku jsem tlačila, ať se koukneme a spravíme si chuť Peklem s princeznou. Na tu pohádku jsem se moc těšila, protože Terezku Voříškovou s její džuznou po piercingu obočí mám jako herečku moc ráda, a taktéž Jirku Mádla s jeho roztomile přiblblým ksichtem, s kterým jsem mohla v době, kdy letěli Snowboarďáci a já je jediná neviděla, machrovat, že ho mám radši než jeho nebohého kolegu Kotka (Snowboarďáci jsou nebetyčná blbost, ale v jiných filmech se mi líbí oba). Hned ze začátku - vodník Pecha, to je machr. Pěti nebo kolika letá princezna - taky hned sympaťačka. A jak shodila malé princátko Jeronýma do vody a jak si stěžovala tatínkům - plus body. Předtavitelé osmnáctiletých snoubenců, jak už bylo řečeno, dobří, Nárožný jako dobrý král a Adamovská jako starostlivá matinka taky. Zase tu máme zakrývání identity - tady se to dá ovšem přežít, romantika aspoň trochu hezká a úsměvná, pojmenování prince Klouzek a princezny Muchomůrka, to bylo moc hezké. K peklu - vilný Lucifer, který zachránil princeznu před jistým křuplým vazem poté, co viděl pod její královskou sukni, jeho snoubenka "Úča" byla taky celkem vtipná, a ty čertíky jsem žrala.

Zkrátka hezká pohádka, s dějem aspoň trochu komplikovaným, chuť a náladu to po Škole princů spravilo. Rozumím tomu, proč se na ni prodávaly lístky do kina, ale to, že to je kompilace klasických pohádek se tomu zapírat nedá. To je důvod, proč tomu svou klávesnicí přidělím 70%. Hezká pohádka, pobavila, líbila se, ale je tu ale.

Takže asi tak. Pánové z České televize, nakopněte Jirku Stracha nebo někoho podobně šikovného, a natočte nám zase něco pěkného a co jsme tu ještě neměli.

 


Komentáře

1 Sie Sie | Web | 30. prosince 2010 v 15:43 | Reagovat

uáá krásnej design

2 coachbags coachbags | E-mail | Web | 18. ledna 2011 v 13:19 | Reagovat

Al árbol que mejor sombra les dé

Al que le van a dar le guardan

Nadie sabe para quién trabaja

El que canta en la ma??ana, llora en la tarde

Al caído caerle...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama