Jak na blogový layout v GIMPu, část první, všeobecná

10. června 2010 v 22:12 | Penguin |  Tutoriály
g
Rozhodla jsem se udělat vícedílný (protože do jednoho bych to nesmrskla za jeden večer :D) tutoriál, jak si vyrobit +- slušný (okej, to je relativní a subjektivní věc) layout v GIMPu, protože nejen v blogařském světě naleznete spousty návodů do Photoshopu a jiných placených profi nástrojů, ale najít dobrý návod, jak něco vyrobit v starém dobrém neplaceném GIMPu, je umění. Jelikož je zadarmo, hodně věcí, co mají třeba ony jiné programy, nemá, ale většina z nich se dá do jisté míry nahradit nějakou funkcí GIMPu, akorát to vyžaduje více praxe (a trochu i více času). Doufám, že se nenajdou tací, co budou rýt, že výsledek je příšerný, a že normální člověk dělá layouty v tom a tom. No, tak to prostě berte tak, že je to směrované pro ty, co mají "jen" GIMP, a jsou líní shánět něco jiného.

Myslím si ale, že jakýkoli podobný tutoriál je víceméně univerzální - přečíst si ho může (no, to je jasné, že může) i uživatel jiného programu, protože ty základní body jsou víceméně pořád stejné.

V první části bych tedy chtěla vyjmenovat pár bodů, které považuju já za důležité, vám to tak připadat nemusí, ale slovy jedné spolužačky - "No tak mi ten názor kurňa neber...!" Ne, tak vážným hlasem vám to neříkám :D (A taky si jsem jistá, že většina z vás většinu z toho ví :))

Je to takové obsáhlejší, tudíž viz celý článek.


1) V jednoduchosti je krása.
Není důležité všem dokázat, že dokážete udělat megalomanskou věc, přes půlku obrazovky, se spoustou barviček, obrázků, brushů a textů. Čeho je moc, toho je příliš, znáte to. A ta doba, po kterou se to nahrává... :D A nějaké rádoby pěkné fonty (nakonec dobře, že na Blogu.cz jich je omezený výběr), jakožto základní písma textů, moc dobře nepůsobí... Chytrří lidé a chytré knížky už z hlediska psychologického doporučují bezpatková písma, v čitelné velikosti (já mám s těma blechama co říkat, ale písma velikosti uzpůsobené čitelnosti pro starší spoluobčany nejsou zrovna vzhledná :D)

2) PNG není univerzální formát
Všimla jsem si, a teď to neberte jako kritizování, jen jako poznámku, že hodně lidí ukládá všechno jako PNG, protože narozdíl od JPG se tomu pak neztrácí kvalita. Sama nejčastěji do PNG ukládám - ale pokud máte stránku, na které máte více obrázků, hlavně těch větších - to JPG není k zahození. Většina grafických programů vám při zapisování JPG nabízí dialog, jak moc chcete obrázek zkomprimovat - laicky řešeno, jak moc mu chcete zachovat kvalitu na úkor datové velikosti. V rámci toho, abych měla tenhle článek trochu podložený fakty, zkusila jsem jednu svou fotku uložit napřed jako PNG, a potom jako JPG v nejvyšší kvalitě, opravdu to na kvalitě (okem zaznamenatelně), neztratilo. PNG mělo 140 kB, zatímco JPG asi 82. A to to byl malý obrázek, představte si, když jich má někdo na blogu hodně a větších - pořád je hodně lidí, jako třeba já, kteří rychlejší připojení vzhledem k místě bydliště nemohou mít, a pak docela trpí při čekání, než se to konečně stáhne :D

Pokud ale do bitmapy ukládáte třeba vektorový obrázek, pokud nechcete ztratit na barevnosti uložením do GIFu, po PNG sáhněte radši, než po JPG. Dále bych řekla, že je vhodné ho používat na menší grafické prvky, jako jsou tlačítka, nápisy, atd.

A, tedy myslím, je PNG jediný (běžný) formát, který dokáže poloprůhlednost, a ta se občas dost hodí :)

3) Je krize, tak šetříme
Pokud chcete dělat radost již zmíněným internetovým zpomalencům, trochu na ně myslete, a pokuste se dělat layouty tak, aby co nejvíce šetřily datovým objemem.
a) Pozadí.
Zkuste ho volit tak, aby se po určitém kousku vždy opakovalo - pak stačí nahrát jen zmíněný kousek, a nastavit, aby se opakoval, to ušetří hodně kilobajtů, a pokud obrázek "končí" jednolitou barvou, je to ještě lepší! V nastavení blogu.cz ji jednoduše nastavíte společně s obrázkem - a je to pamparádní, protože informace o barvě zabírá max. pár bitů :)
b) Layouty "Jeden obrázek pod vším průhledným".
Hodně lidí řeší to, že možnosti nastavení vzhledu Blogu.cz jsou značně omezené, že vyrobí jeden veeelikánský obrázek, který se nikde neopakuje, ale zase tam má úplně všechno, co chtěl, bez kompromisů. Toto řešení má ale dvoje úskalí - za prvé, ona datová velikost (už jsem s tím dost otravná, heh), za druhé, lidi, co mají monitor s ještě větším rozlišením, než je váš obrázek, vidí ho jen na části obrazovky, a kolem toho mají nenavazující jednobarevné pozadí. (Teď nemyslím ty, co si udělají již zmíněné jednobarevné okraje obrázku, a tu samou barvu nastaví kolem :))
c) Záhlaví.
Do jisté míry toto souvisí se všemi ostatními body - je to sice subjektivní názor, ale záhlaví s logem, které je ještě větší než prostor průměrné obrazovky, mi nepřijde tak moc fajn, jak by se mohlo zdát. Veliké záhlaví jakožto velký obrázek se spoustou textů, vítacích i těch jiných všeobecných, velkými jinými zakomponovanými obrázky a odkazy, no... Víceméně hlavně viz 1).
d) Obrázky na všechno?
Popisky do menu? Jasně, výběr nainstalovaných fontů (písem) je na každém uživateli, proto je jasné, že ten svůj, ještě třeba s efektem či nějakým obrázkem, uložíte jako obrázek. Je ale potřeba profil uživatele jako obrázek, každičká položka menu jako obrázek, nebo dokonce celý článek (jakožto text), jako obrázek? Abych někdy mluvila o něčem jiném, než rychlosti připojení - když má slabší procesor (grafická karta) starat v internetovém prohlížeči o takové hafo obrázků, radost z toho nemá. (Třeba Vilík, moje PC, v takovém případě dokonce vyhlašuje pětiminutovou stávku. :D)


Fuj. To jsem se rozkecala. A to jsem mluvila jen o grafických "čertících" (pane kníže Schwarzenbergu, děkuji za vhodné slovo :D), kdybych měla mluvit o všech blogových... Ale taky bych si musela zamést před vlastním prahem.

A příště? Příště začnem (já začnu, otravným monologem) se samotným GIMPem vytvořeným layoutem. Rozhodla jsem se, že ukázkový příklad bude s Kukym. Neviděla jsem ho, ale chci, méďa pěknej, a navíc jeden kamarád k němu jaksi nemá daleko... :D
 


Komentáře

1 Duduko ~ ART-OF-DREAMS Duduko ~ ART-OF-DREAMS | Web | 10. června 2010 v 22:33 | Reagovat

dostal som sa po bod 2 aj dačo ale už zaspávam xD ... a nemám gamp :D škoda :-D

2 Penguin Penguin | Web | 11. června 2010 v 15:54 | Reagovat

[1]: Chápu. :D

3 Jaine Jaine | 11. června 2010 v 22:40 | Reagovat

XD jsem přesně ten typ, co neví jekej je rozdíl mezi 1KB a 10KB XD takže se alspoň něco přiučím XD

4 Duduko ~ ART-OF-DREAMS Duduko ~ ART-OF-DREAMS | Web | 14. června 2010 v 20:03 | Reagovat

[1]:hééj..ale ja som to nemyslel tak že zaspávam od nudy :D ale bol som 3 dni nevyspatý a prepracovaný :-D

5 Penguin Penguin | Web | 15. června 2010 v 21:20 | Reagovat

[1]: Tak to chápu taky ;-) Já bych taky spala... Kdybych mohla. :D

6 Duduko ~ ART-OF-DREAMS Duduko ~ ART-OF-DREAMS | Web | 16. června 2010 v 22:14 | Reagovat

[5]: mám nápad..co takhle si jít pospat :D :D

7 Penguin Penguin | Web | 16. června 2010 v 23:27 | Reagovat

[6]: Ani nevíš, jak mi tvůj nápad přijde dobrej... a nerealizovatelnej :D Ale  těchto hjodinách i docela jo... Ale tudle jsem usnula ve škole při "velmi zajímavém" filmu při biologii a ta učitelka z toho happy nebyla :-D Neměli mě budit... Se mi zdál docela pěknej sen. :D

8 Petra Petra | 26. října 2011 v 19:42 | Reagovat

Moc pěkně, hlavně vtipně napsané :-D .. Víš, nemám moc ráda "iNtElIgEnTnÍ" psaní naší ženské-pubertální části národa, nebo zas naopak arogantní kritiky školenou mluvou. (Jasně, beru to s ohledem na to, že opravdu ví, o čem mluví, ale když jsou ti nejlepší a názor jiných nechtějí ani slyšet...) :-) ... Navíc, jistě jsem se přiučila. Právě totiž pročítám všelijaké návody jak vytvořit již zmíněný layout a myslím, že už vím, čemu se tak mám vyhnout. Díky :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama